Padomi, kā tīrīt un uzglabāt rotaslietas

Rotaslietas apsūbē, jo saskaras ar taukiem, kosmētikas līdzekļiem, krēmiem, kas uzklāti uz ādas.
Vietās, kur bijusi saskare ar ādu, sūbējums kļūs redzams vispirms. Lai šo procesu aizkavētu, rotaslietas pareizi jāuzglabā. Taču, ja jūsu rotslietas paspējušas apsūbēt, daži padomi, kā tās notīrīt.

Zelta izstrādājumiem vislielākais ienaidnieks ir dzīvsudrabs, ko dažkārt kā sastāvdaļu izmanto dažu medicīnisko ziežu receptūrā. Izstrādājuma virsma kļūst bāla un nespodra, bet pati rota – trausla un graudaina.
Sudrabam ir nelabvēlīga sēra klātbūtne.
Dārgmetāliem un bižutērijai kaitē mikls gaiss.

Nav pareizi visas rotas glabāt kopējā rotu kārbā. Bižutērija zaudē spožumu, sudrabs straujāk oksidējas. Mākslīgo pērļu virtenēm nobružājas perlamutra virskārta.
Ja nav iespējas katru rotaslietu glabāt atsevišķā kastītē, vēlams tām sagādāt atsevišķu polietilēna iesaiņojumu.
Kā panākt lai bižutērija un rotaslietas nezaudētu spožumu:

  1. Ar sausu, tīru lupatiņu noslauki tās pēc katras lietošanas.
  2. Mazgā zelta un sudraba rotas, pirms tās vēl nav kļuvušas nespodras.
  3. Neatstāj gredzenus un ķēdītes vannasistabā.

Dažreiz uz lētākām skaistumlietām rodas plankumi. Bižutēriju atlej no viegli kausējamiem metāliem – alvas, alumīnija, cinka. Tad metalizē – pārklāj ar kaparu un vēl vienu metālisku kārtu zelta vai sudraba krāsā. Ja skaistumlieta kļuvsi raiba, iespējams, ka atlīmējusies kāda no metalizētajām virskārtām.
Arī tad, ja rotas ilgāku laiku stāvējušas kopā ar nesaderīga materiāla rotaslietām un starp metāliem notikusi ķīmiska mijiedarbība, var rasties plankumi uz rotām.
Uz zelta rodas plankumi tad, ja tas nejauši nokļuvis kontaktā ar nevēlamiem ķīmiskiem savienojumiem, piemēram, ar skābēm.
Kā rotas tīrīt:

Karstam ūdenim piejauc šķidrās ziepes un nedaudz ožamā spirta. Uz 200 gramiem šķidruma nepieciešami tikai 5 grami šīs vielas. Mērc tīrāmās rotas sārmā un ar zobu birsti nomazgā.
Zelta un sudraba ķēdītes, gredzenus bez dārgakmeņiem var apmēram 20 minūtes pavārīt. Šādi apstrādājot, gaisa burbulīši sārma šķīdumā ” izsit ” no rotām vissīkākos netīrumus.
Nedrīkst vārīt bižutēriju un rotas, kurās iestrādāti akmeņi.
To izveidošanai izmantota līme, ko karsējot var izkausēt.

Noder arī zobu pasta. Sazied ar to rotu un ar birsti uzmanīgi izbirstē.

Rotu tīrīšanai nedrīkst lietot abrazīvos pulverus, saimniecības pastas, tīrīšanas līdzekļus, kuru sastāvā ir skābe. Pulētās rotu virmas var neglābjami saskrāpēt.

Zelta, sudraba un dimantu tīrīšanai var iegādāties speciālus šķīdumus, pastas vai salvetes.

Svarīgi, lai pēc jebkuras tīrīšanas ar mazgājamo līdzekli, rotu rūpīgi noskalot un noslaucīt. Iežuvušus ūdens traipus varēs iztīrīt vairs tikai darbnīcā.

Ja īstās pērles kļuvušas nespodras, iesien tās lina drāniņā kopā ar sāls graudiņiem un zem tekoša ūdens berzē, lidz sāls izkususi. Šādi mazgājot pērles atgūs mirdzumu.

Ziloņkaula neparasto baltumu atjaunosi, iemērcot to šādā maisījumā:
puslitram ūdeņraža pārskābes šķīduma parastā koncentrācijāpiepilina 15 līdz 20 pilienus sērskābes. Iegūtajā maisījumā ziloņkaulu mērcē apmēram pusstundu. Tad to noskalo.

Ja tomēr par saviem spēkiem neesi pārliecināts, rotas var nest arī uz darbnīcu, kur tās iztīrīs meistars.

epadomi.lv

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , ,

0 Komentāri



You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment