Padomi dažādu materiālu audumu mazgāšanai un žāvēšanai
Tweet |
|
Lai arī bieži vien noslinkojam, apģērbus sašķirojot „uz ātru roku”, nepieciešams atcerēties, ka dažāda veida audumi ir jāmazgā un jāžāvē atšķirīgi. Kopumā audumus var šķirot divās galvenajās grupās – mākslīgo šķiedru un dabīga materiāla audumos. Katrai no šo audumu grupām ir atšķirīgas īpašības, izturība, žūšanas ātrums un žāvēšanas specifika. Lielāko daļu apģērba var mazgāt veļas mazgājamajā mašīnā, taču jāizraugās pareizā programma, ko nosaka audums, krāsa un tas, cik netīrs ir apģērbs. Lai drēbes izskatītos svaigas un nezaudētu savu sākotnējo kvalitāti, nepieciešams izprast to uzbūvi un audumam piemītošās īpašības, norāda Electrolux Latvia eksperts Edgars Grieznis.
Viskozes un citu mākslīgo šķiedru audumi
Mākslīgo šķiedru audumi ietver dažāda veida šķiedras ar dažādām īpašībām. Tos iedala divās lielās grupās – sintētisko šķiedru audumi un reģenerēto šķiedru audumi.
Sintētiskās šķiedras ir, piemēram, akrila un poliamīda šķiedras — tie ir izturīgi materiāli, kas neburzās, taču nespēj uzsūkt mitrumu, kas nozīmē, ka šie materiāli viegli statiski uzlādējas (sajūta, kad kleita vai bikses pielipušas pie ādas). No otras puses — sintētiskos materiālus ir viegli mazgāt un tie ātri žūst. Ja iespējams, nežāvējiet sintētiskos audumus kopā ar citiem materiāliem, jo tiem ir tendence piesaistīt plučus, kā rezultātā šis audums izskatīsies neglīts.
No reģenerēto šķiedru audumiem populārākie ir viskozes audumi. Šie materiāli ir ļoti dažādi — daži pēc īpašībām līdzīgi kokvilnai un spēj izturēt augstu mazgāšanas temperatūru, savukārt citiem temperatūra nedrīkst pārsniegt 40C. Viskoze stiepjas, kamēr ir mitra, un tas jāatceras, tāpēc žāvējot tā ir jāizklāj.
Kokvilnas, lina, vilnas un zīda audumi
No dabiskajām šķiedrām gatavots apģērbs elpo, un tas nozīmē, ka materiāls atbrīvo ādu no mitruma un ir ļoti patīkams valkāšanai. Visbiežāk no šāda auduma ir krekliņi, blūzes, žaketes, bikses un veļa.
Kokvilna
Kokvilna ir ļoti bieži izmantots izturīgs materiāls, kas mazgājot pacieš diezgan rupju apstrādi un augstu 60-95C temperatūru. Jāatceras, ka pirmajā mazgāšanas reizē kokvilnas audums bieži nedaudz saraujas.
Lini
Lini ir materiāls, ko parasti izmanto galdautu, salvešu un vasaras apģērbu ražošanā. Ne tik viegli mazgājams kā kokvilna, savukārt mazgāšanas temperatūra nedrīkst pārsniegt 60C. Tāpat kā kokvilna, tas nedaudz saraujas un viegli burzās. Jāatceras, ka žāvējot žāvētājā, lina drēbes zaudē formu un to lietošanas laiks saīsinās.
Vilna
Vilnai ir krokotas šķiedras, tādēļ materiāls ir elastīgas un neburzās. Jāmazgā maigi, nepārsniedzot 40C un centrifugējot īsu laiku. Jāžāvē tādā žāvētājā, kas piemērots vilnas apģērbam vai jāietin sausā dvielī un jāizspiež ūdens, nepakļaujot centrifugēšanai. Pēc tam jāizklāj žāvēšanai. Jāatceras, ka balta vilna saulē dzeltē, tāpēc būtu jāizvairās no tiešiem saules stariem.
Zīds
Zīds ir maigs materiāls, kuram vajadzīga ļoti uzmanīga apstrāde. Mazgājiet temperatūrā, kas nepārsniedz 40C, izmantojot vienīgi zīdam piemērotu programmu. Ieteicams ūdenim ļaut notecēt, vai izspiediet ūdeni ar dvieli un pēc tam pakariet, lai žūst, taču neturiet saulē, jo saules stari zīdu padara trauslu, un materiāls saules ietekmē zaudē krāsu.
Ar rokām vai veļas mazgājamā mašīnā?
Dažiem apģērba gabaliem pievienota norāde, ka tie mazgājami ar rokām. Tas nozīmē, ka tie jāmazgā un jāžāvē maigi un zemā temperatūrā. Parasti ar to saprotams, ka apģērbs jāmazgā ar rokām, maigi jāizgriež un jāžāvē izklāts. Mūsdienu veļas mazgājamās mašīnas ir tiktāl pilnveidotas, ka tām ir „mazgāšanas ar rokām” programma, kura izmazgās jūsu apģērbu pat vēl maigāk, nekā jūs to izdarīsit ar rokām. Mazgāšana, skalošana un izgriešana — mašīna to dara ļoti uzmanīgi pareizā ūdens daudzumā un temperatūrā, līdz ar to šo laiku varat izmantot citām nodarbēm. Turklāt ne vienmēr apģērbs ir jāmazgā, reizēm pietiek to vienkārši atsvaidzināt vai atjaunot, izmantojot gludināšanas programmu.
Daudzi cilvēki nepareizi uzskata, ka žāvētājā veļa ātrāk nodilst, jo filtrā sakrājas daudz plūksnu. Patiesībā apģērbs vairāk cieš, kamēr jūs to valkājat! Iemesls, kāpēc tik daudz plūksnu sakrājas filtrā, ir tas, ka žāvētājs ļoti efektīvi filtrē mazās šķiedras, kuras atbrīvojas no apģērba, pirms tas nokļūst žāvētājā. Ja žāvējat apģērbu citā veidā, atbrīvotās šķiedras paliek apģērbā, un jūs tās vienkārši nometat kaut kur citur mājā.
Vēl viens mīts — žāvētāja darbības rezultātā jūsu apģērbs saraujas. Atsevišķi apģērbi saraujas dažās pirmajās mazgāšanas reizēs. Tādā gadījumā nav svarīgi, vai žāvējat tos pakārtus ārā vai telpā vai žāvētājā. Kas gan notiek žāvētājā — saraušanās notiek uzreiz. Ja izraudzīsities žāvētāju ar automātisku mitruma sensoru, būs grūti kļūdīties. Pārliecinieties, vai pareizi lietojat žāvēšanas programmas, un jūsu apģērbs saglabāsies svaigs un glīts ilgu laiku. Žāvēšana zemākā temperatūrā ilgāku laiku parasti ir labāka nekā īsāku laiku augstākā temperatūrā. Un — kā vienmēr — uzmanīgi izlasiet norādes uz apģērba kopšanas etiķetes! Ja ievērosiet auduma specifiku un attiecīgi pareizi to mazgāsiet un žāvēsiet, drēbes kalpos ilgu laiku un izskatīsies jaunas un svaigas, atzīst Edgars Grieznis.
Tweet |
|
0 Komentāri
You can be the first one to leave a comment.