Pētījums: solījums „līdz nāve mūs šķirs” zaudē savu nozīmi
Tweet |
|
Mūsdienās masu mediji ir padarījuši romantiku, iekāri un mīlestību par ierastu ikdienas dzīves sastāvdaļu. Grāmatas, žurnāli, filmas, radio un televīzija sniedz mums priekšstatus par to, kas ir pieļaujams un iespējams intīmās attiecībās. Tradicionālos medijus ierobežo likumdošana un to pieejamība, bet internets – tas ir gluži cits stāsts! Sociālie mediji sniedz cilvēkiem neierobežotu piekļuvi ne tikai romantiskam vai erotiskam saturam, bet arī vienam pie otra. Internets sniedz iespējas daudz vieglāk iepazīties, kā rezultātā cilvēki daudz vieglprātīgāk šķiras, liecina „Big IDEA” un „Euro RSCG PR” pētījuma „Mīlestība un sekss sociālo mediju laikmetā” rezultāti. Vai tas nozīmē, ka solījums „līdz nāve mūs šķirs” sāk zaudēt savu nozīmi? Jeb citiem vārdiem sakot: vieglāk iepazīties – vieglāk šķirties?
Mīl
No pirmā acu uzmetiena, šķiet, ka mīlestībai nepieciešams fizisks tuvums, bet, apsverot kārtīgāk, varbūt tomēr tā nav? Jo pieredzes bagātāki un prasmīgāki cilvēki kļūst tiešsaistē, jo lielāka iespējamība piedzīvot mīlestību internetā, kas ir līdzvērtīga mīlestībai “reālajā dzīvē”.
Vairāk nekā trešdaļa pētījumā aptaujāto piekrīt, ka romantiskas attiecības ir iespējamas internetā. Ir liela atšķirība starp vecumā grupām, kas norāda, ka tieši 18-29 gadus jauniem nepieciešama fiziska klātbūtne, lai romantika izdotos. Gandrīz uz pusi mazāk (piektdaļa) uzskata, ka pat erotiskas attiecības ir iespējamas internetā. Šajā gadījumā 50-60 gadus vecie ir skeptiskāk noskaņoti pret erotiskām attiecībām internetā (16%). Kopumā divas trešdaļas uzskata, ka iepazīšanās internetā ir ierasta parādība, kā arī zina cilvēkus, kuru attiecības ir aizsākušās internetā.
Lielākā daļa aptaujāto uzskata, ka gan romantiskas (73%), gan erotiskas (64%) attiecības iespējamas tieši speciālajos iepazīšanās portālos; 15% aptaujāto tā ir bijis – gan vīrieši, gan sievietes atzīst, ka viņiem ir bijušas romantiskas, seksuālas vai erotiskas attiecības ar kādu internetā pēdējā gada laikā. Vienlaikus respondenti norāda, ka romantisko attiecību izveidošanas un uzturēšanas ziņā no iepazīšanās portāliem daudz neatpaliek arī portāls draugiem.lv; Facebook.com un twitter.com ir mazāk piemēroti, bet ne nepiemēroti.
Flirtē
Skatoties sociālos medijus no attiecību veidošanas aspekta, noteikti jāmin vēl viena būtiska tendence – sociālajos tīklos nav iespējams nolasīt citu domas un paredzēt reakciju, turklāt daudziem cilvēkiem pirmais lielais izaicinājums ir vienkārši izteikties. Līdzko cilvēki sāk justies komfortabli un ir apguvuši pamata darbības internetā, viņi pāriet uz darbībām, kas pat ārpus interneta ir nedaudz riskantas – jokošanās, strīdēšanās un flirtēšana. Vairāk vīrieši nekā sievietes ir flirtējuši internetā, respektīvi, 40% un 35%. Sievietēm priekšrocība, flirtējot tiešsaistē – mazāk fiziska riska, ja lietas kļūst nekontrolējamas. Flirtēšana internetā ir izteiktāka starp 18-29 un 40-49 gadus jauniem.
Krāpj
Sociālie mediji ir samazinājuši patērēto laiku, naudu un pūles, ko mēs veltām meklējot potenciālos partnerus un palielinājuši veiksmes, izdošanās kādu atrast. Pat cilvēki, kuri ir precējušies vai ir stabilās attiecībās, var turpināt meklēt pievilcīgākus partnerus, meklējot iespējas krāpt savu partneri vai arī lūkojoties pēc pilnīgi jaunām attiecībām. Vairāk nekā puse (64%) piekrīt apgalvojumam, ka internets ir padarījis krāpšanu vieglāku. Cik daudz no tā ir pieņēmums, cik novērojums un cik personīgā pieredze? Pārsteidzoši daudzi no respondentiem (29%) zina kādu, kuru attiecības ir beigušās viņu rīcības internetā dēļ. Tā ir liela ietekme no tehnoloģijām, kas sabiedrībai ir pieejamas tikai aptuveni desmit gadus. Vislielākā ietekme novērota jaunāko respondentu grupā- 36%.
Gandrīz puse no aptaujātajiem (48%) piekrīt, ka internets ļauj cilvēkiem daudz vieglāk iepazīties, kā rezultātā, viņi vieglprātīgāk šķiras no saviem partneriem. Šim apgalvojumam piekrīt vairāk sievietes nekā vīrieši (attiecīgi 51% un 46%). Arī starp tiem, kas ir precējušies, 49% uzskata, ka internets var būt cēlonis vieglprātīgai attiecību izbeigšanai.
Lai arī lielākā daļa uzskata, ka seksuālas attiecības internetā ir partnera krāpšana, tomēr 14% uzskata pretējo- seksuālas attiecības internetā netiek uzskatītas par partnera krāpšanu. Apgalvojumam, ka seksuālas attiecības internetā nav krāpšana vairāk piekrīt vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem (17%). Salīdzinoši daudz šim apgalvojumam piekrīt arī tie, kas ir precējušies- 16%.
Gan pozitīvi, gan negatīvi
Neatkarīgi no tā, vai attiecības ir internetā vai ārpus interneta – tās prasa laiku, uzmanību un rūpes. Attiecībām tiešsaistē ir gan savi plusi, gan mīnusi, salīdzinot ar attiecībām ārpus tās. Attiecības internetā var iedrošināt izteikt domas vai jūtas, kam nepietiek drosmes attiecībās īstajā dzīvē.
Līdzīgs skaits vīrieši un sievietes (35% un 36%) piekrīt, ka attiecības internetā ir daudz vienkāršākas, salīdzinot ar attiecībām reālajā dzīvē. Tam vairāk arī piekrīt cilvēki, kas ir precējušies (40%). Savukārt vecumā no 18-29 gadiem šim apgalvojumam piekrīt tikai 24%
Attiecībām internetā ir arī ēnas puses. Vairāk nekā puse respondentu (51% vīrieši un 59% sievietes), piekrīt, ka attiecības internetā novērš pārāk daudz uzmanības un traucē attiecībām dzīvē. Salīdzinot pa vecuma grupām var secināt, ka 18-29 gadus jaunie attiecībās internetā saskata vairāk negatīvā efekta nekā 40-49 gadus jaunie, kas tās vērtē pozitīvāk.
Nobeiguma vietā
Neatkarīgi no tā, vai apmeklē iepazīšanās portālu, vai vienkārši sociālo portālu, apmeklētāji tur dodas ar mērķi satikt un komunicēt ar citiem. Neapšaubāmi cilvēki meklē “produktu”, bet šajā gadījumā produkts ir unikāls indivīds, kurš atbilst viņu cerībām un vēlmēm, cik vien tuvu iespējams. Viņi meklē “darījumu”, bet darījums, ko tie meklē, ir persona, kura vēlas dalīties ar savu laiku, uzmanību, labvēlību un, iespējams, ko vairāk…
Tweet |
|
0 Komentāri
You can be the first one to leave a comment.