Kā atstāt pozitīvu pirmo iespaidu
Tweet |
|
Kā uz mūžiem akmenī iecirsts – tā varētu nosaukt efektu, ko atstāj pirmais iespaids par kādu cilvēku. Labi vai slikti, bet arī pētījumi apstiprina, ka pirmais iespaids mēdz būt noteicošais tālāko attiecību veidošanā gan darbā, gan personīgajā dzīvē. Lai nu kā, bet katrs no mums – apzināti vai neapzināti – cenšas par sevi atstāt labu iespaidu. Kā to panākt?
Kā rodas pirmais iespaids
Pieņemts uzskatīt, ka pirmais noteicošais iespaids rodas, reāli tiekoties ar cilvēku. Protams, tikšanās laikā tas ir pietiekami pilnīgs, jo te piedalās gan mūsu acis, gan ausis, gan oža, un par visu šo kokteili noteikti neklusē arī katra iekšējā balss. Un tomēr diez vai mums vienmēr ienāk prātā, ka pirmais un dažkārt vienīgais iespaids rodas nevis tiekoties, bet sarunā pa telefonu vai virtuālajā saziņā pa e-pastu.
Ko runā mute un ķermenis
Tiekoties vaigu vaigā pirmo reizi, mūsu smadzeņu dators dažās sekundēs aizpilda tabulu, kas novērtē ārējo izskatu, apģērbu, balsi, ķermeņa valodu – žestus, smaržu, – un dod novērtējumu. Ātri un dažreiz varbūt kļūdaini, bet pēc šī sprieduma mēs vadāmies ilgu laiku, un to mainīt ir gandrīz neiespējami. Tātad ir vērts koncentrēties uz pašiem pirmajiem mirkļiem. Ja ar ārējo izskatu viss ir kārtībā, tad izšķirošo vērtējumu var iespaidot gan acu skatiens, gan rokasspiediens, gan balss tonis un intonācija, gan fiziskā distance, kas dažādās kultūrās ir atšķirīga.
Virtuālajā pasaulē
Internets ir pilnībā pārņēmis ne tikai lietišķo, bet arī personisko saziņu. Šī realitāte ir radījusi jaunus likumus – ne etiķeti – saziņā pa e-pastu, un tās neievērošana vai ievērošana var kļūt būtiska pirmā iespaida veidotāja. Tieši tāpat kā tradicionālā vēstule runā par rakstītāju un sūtītāju ( kāds papīrs, rokraksts, izkārtojums utt.), arī virtuālā vēstule neklusē, un pat bez īpaši gara teksta sniedz adresātam priekšstatu par sūtītāju.
Telefoniskās izpausmes
Lai nu kā, bet visbiežāk pirmo iespaidu jāprot radīt pa telefonu ar ierobežotiem līdzekļiem, jo to nevaram ietekmēt ar personības ārējo šarmu. Vai esam iedomājušies, ka piezvanot kādam, mēs viņu telefoniski apciemojam, bet – saņemot zvanu – uzņemam kā viesi pie sevis? Un daudz īpašāk skan smaidoša balss un vārdi, kas teikti patiesi, mīļi un ieinteresēti.
Iespējas
Vai pastāv iespējas mainīt pirmajā reizē ātri izkalto akmens tēlu? Ja tēls būs nepatiess, tas tik un tā sagrūs. Ja nav paveicies un svarīga tikšanās notikusi melnajā dienā, tad tā taču nav vienīgā tikšanās, un ir vērts pacensties un īpaši piestrādāt, gatavojoties nākamajai reizei.
Jebkurā gadījumā pēc svarīgas tikšanās patīkamu iespaidu un papildus iespēju turpmāko attiecību veidošanā dos pateikšanās par veltīto laiku. Iespēju ir daudz: e -pasts, īsziņas, ziedi. Tikai jāizvēlas piemērotākā.
Tweet |
|
0 Komentāri
You can be the first one to leave a comment.