„Trikātas siers” atsāk bioloģiskās produkcijas ražošanu

A/S „Trikātas siers” atsākusi bioloģiskās produkcijas ražošanu, kas balstīta tikai uz bioloģiskajās saimniecībās iegūto izejvielu izmantošanu siera tapšanā. Šobrīd uzņēmums atsācis ražot bioloģiskos Krievijas, Holandes un Blue sierus, kuriem veidots arī atšķirīgs iepakojums. Ražotne šobrīd izmanto pienu no sešām bioloģiskajām saimniecībām, kas ir piena kooperatīva „Trikāta KS” biedri.

„Trikātas siera” vadītājs Raimonds Freimanis uzsver, ka bioloģiskā sertifikācija, kas jāiegūst tām zemnieku saimniecībām, kuru ražotais piens tiek izmantots kā izejviela, garantē to, ka govis, tiek barotas tikai ar tādu barību, kuras audzēšanā nav izmantotas mākslīgās minerālvielas vai ķīmiski augu aizsardzības līdzekļi. Bioloģiski ražoto pienu savāc reizi trijos mēnešos, vidēji 6-7 tonnas vedumā.

Bioloģiskā siera ražošana kopumā ir sarežģīts process. Lai siers iegūtu bioloģisko sertifikāciju – savas saimniekošanas bioloģiskums jāspēj pierādīt lopbarības ražotājiem, pašiem piensaimniekiem, pelējuma sēnītes ražotājiem (Blue sieram ar zilo pelējumu), garšvielu ražotājiem un visiem, kuru produkti pastarpināt vai tieši var nonākt sierā. Uzņēmuma vadītājs stāsta, ka dienās, kad „Trikātas sierā” tiek ražota bioloģiskā produkcija, tiek slēgta visa cita veida produkcijas ražošana, lai bioloģiskajā pienā nenonāktu vielas, kas nav bioloģiski sertificētas.

Ko nozīmē bioloģiskā zemnieku saimniecība skaidro zemnieku kooperatīva „Trikāta KS” loģistikas vadītāja Emīlija Pēce: „Zemnieki, kas nodarbojas ar bioloģisko produktu ražošanu, saimniekošanā drīkst izmantot tikai bioloģiski audzētu un sertificētu govju barību un piedevas, lai iegūtais piens atbilstu bioloģiskā piena prasībām. Jāatzīmē, ka saimniecībām jāievēro ne tikai bioloģiskās barības izmantošanas nosacījumi, bet arī citu produktu, piemēram, mazgāšanas līdzekļu atbilstība bioloģiskajam produktam. Kooperatīvs ir izveidojis piena savākšanas loku bioloģiskajām saimniecībām, piens no šīm saimniecībām tiek vests īpaši sertificētās mašīnās, kas atbilst nepieciešamajām prasībām. Lielākoties šajā lokā ietilpst saimniecības no Latgales reģiona.”

Bioloģiskā saimniecības „BAR” vadītājs Romualds Bleiders Daugavpils novada, Demenes pagastā atzīst, ka bioloģiskās saimniecības prasību latiņa ir augsta: „Bioloģiskajām saimniecībām ir noteikumi, pēc kuriem ir jāstrādā, lai saņemtu sertifikātu un varētu darboties kā bioloģiskā saimniecība. Būtībā viss jau sākas ar zemes apsaimniekošanu, nelietojam nekādas piedevas un minerālmēslus – ko saražojam saimniecībā, to arī lietojam. Un iepērkam tikai sertificētus produktus, piemēram, miltus”.

TAGS: , , , ,

0 Komentāri



You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment