“Dino Zoo”: palielinājies pundurtrušu skaits

“Dino Zoo” apkopotā informācija liecina, ka īsi pirms truša gada, proti, 2010.gada decembrī, nopirkto pundurtrušu skaits ir bijis četras reizes lielāks nekā citkārt. 2010.gada decembrī savā īpašumā pundurtrusi ieguvuši 55 cilvēki. Salīdzinoši citos mēnešos pārdoto trušu skaits ir bijis krietni mazāks – vidēji ap 13 pircējiem. Vislielākā interese par pūkainajiem mājdzīvniekiem ir pirms Lieldienām un gadu mijā.

“Dino Zoo” veterinārā konsultante Baiba Ševcova skaidro straujo pieaugumu 2010.gada nogalē ne tikai ar truša gada sagaidīšanu, bet arī ar īpašajām atlaidēm, kas pamudināja iegādāties šādu mājdzīvnieku, iztērējot mazāk nekā citkārt. Atlaides bija būriem, aksesuāriem, dzīvnieku barībai un citai dzīvniekiem nepieciešamai precei.

Vērtējot pārdošanas datus pa mēnešiem redzams, ka vismazāk pundurtrušu nopirkts 2010.gada novembrī – tikai pieci. Baiba Ševcova to skaidro nevis ar klientu kūtrumu, bet gan ar to, ka šajā mēnesī katrā veikalā ir bijis tikai viens jau paaudzies trusis, jo audzētājiem nebija tik daudz mazuļu, lai spētu piegādāt vairāk.

Pundurtruša priekšrocības

“Pundurtrusis mājās ienāk kā lolojuma dzīvnieks, par kuru rūpējas, kopj, baro, samīļo pretī saņemot prieku, sajūsmu no truša ļepatošanas, rotaļām un lēkšanas. Trusis arī atpazīst skaņas un intonāciju, tāpēc saprot, ka sauc tieši viņu,” stāsta Baiba Ševcova.

Salīdzinot ar citiem grauzējiem, trusi izvēlas, jo tam nav garās plikās astes kā žurkai, tā urīnam nav tik specifiska smaka kā kāmim. Trusis salīdzinoši ar mazajiem grauzējiem, tādiem kā kāmis, pele, pundurkāmis, žurka, ir daudz apķērīgāks – to var iemācīt lēkt pār šķēršļiem, līst cauri tunelim, apzināti prasīt kārumus, tas labprāt iesaistās rotaļās.

“Analizējot pārdošanas ciparus noteikti jāņem vērā tas, ka truši dzīvo aptuveni septiņus līdz deviņus gadus, tamdēļ tos, atšķirībā, no kāmjiem vai žurkām, iegādājas daudz retāk tieši dzīves ilguma dēļ,» skaidro Baiba Ševcova.

Pundurtruši savulaik tika īpaši ģenētiski izveidoti, jo gaļas trušu turēšana to izmēra dēļ būtu ļoti neērta un lielo gaļas trusi būtu grūti paņemt un samīļot mazākam bērnam. Salīdzinoši – ja gaļas truša svars var sasniegt 15 līdz 20 kilogramu, tad pundurtrusis nekad nebūs smagāks par četriem kilogramiem.

Visvairāk iecienīts “Angoras” trusis

Latvijas pircēji visvairāk iecienījuši “Angoras” un “Auna” šķirnes pundurtrušus. Mazāk ir pārdoti “Rex” un “Hermelīne” šķirnes truši, kas skaidrojams ar to, ka audzētāji tik bieži šo šķirni nepiedāvā un arī cena ir salīdzinoši augstāka.

“Dino Zoo” pārdošanas dati rāda, ka 2010.gada decembrī 44 no 55 trušu pircējiem izvēlējušies “Angoras” šķirnes pūkaini, ko var skaidrot gan ar “Angoras” īpašībām, gan arī ar to, ka gada pēdējā mēnesī šiem trušiem bija akcijas cena Ls 12,99 līdzšinējo Ls 14,99 vietā.

“Angoras” šķirnes trusim ir gara spalva un mīlīgs raksturs, ja salīdzina ar “Liesmainais” vai “Rex” pundurtrusi. “Angoras” šķirnes pundurtrusis ir piemērots ģimenēm ar bērniem, tā spalviņu var ķemmēt un nav jāuztraucas par truša nešpetno raksturu. Pūkainis ir mīļojams un bužināms, to visbiežāk vēlas bērni, jo ir mīksts, pūkains un mīļš.

Pundurtruša izmaksas

“Dino Zoo” veterinārā konsultante Baiba Ševcova skaidro, ka tiem, kuri plāno iegādāties šādu pūkainu mīluli jārēķinās ne tikai ar ikdienas dzīvnieka kopšanu, barošanu, bet arī ar izmaksām, it īpaši pirmajā reizē. Pie vienreizējām izmaksām noteikti jāpieskaita būris, kas veikalā maksā no Ls 20 līdz pat Ls 70 (atkarīgs no dizaina, būra aprīkojuma), pavadiņa pastaigām, kuras cena ir sākot no trim līdz Ls 7, ķemme spalvas kopšanai maksā no Ls 2 līdz Ls 5, grieznes nadziņiem no Ls 2 līdz Ls 4. Pie regulārajām izmaksām jāpieskaita barība, pakaiši, sāls un minerālvielu bloks, papildbarības, siens un citas nepieciešamas lietas, kas mēnesī var būt no Ls 15 līdz Ls 20.

“Ik pa diviem vai trim mēnešiem nepieciešams nomainīt barības trauku un ūdens pudeli, kā arī rotaļlietas, tamdēļ pie izmaksām vēl jāpieskaita no Ls 5 līdz Ls 10 reizi trijos mēnešos. Tāpat reizi pusgadā noteikti jāmaina mājiņa, kuras cena, atkarībā no materiāla, ir sākot no Ls 3 līdz Ls 10,» izmaksas uzskaita Baiba Ševcova.

Trusis, atkarībā no šķirnes, nopērkams intervālā no Ls 12,99 līdz pat Ls 24,99. “Pirmā brīdī šķiet, ka pundurtruša iegāde un uzturēšana sanāk padārga, taču salīdzinot ar suņa vai kaķa uzturēšanu tā ir daudz lētāka,” norāda Baiba Ševcova.

“Visi truši, ko piedāvājam iegādāties, ir vakcinēti pret Trušu Miksomatozi un Hemorāģisko slimību,” teic “Dino Zoo” pārstāve.

Pundurtruša turēšana mājās

Lai pundurtrusi turētu mājās, nepieciešams ir būris un klusa vieta, kur to novietot. Būri nevajadzētu turēt tuvu sildierīcēm, ierīcēm, kas rada vibrāciju, logiem un tādās vietās, kur intensīvi staigā garām un tiešos saules staros.Trusim ir nepieciešama platība, kur dzīvnieks var izskrieties, kad to izlaiž no būra. Taču jārēķinās, ka šim dzīvniekam patīk grauzt mēbeles, vadus un citas lietas, tamdēļ bez uzraudzības mājā to atstāt nav vēlams.

“Ja tam dara sāpīgi, trusis var arī sāpīgi iekost. Truša spalva var izraisīt alerģiju, taču šādi gadījumu ir retāk nekā uz suņa, kaķa vai jūras cūciņas spalvu. Un vēl – ja mīlulis netiek pienācīgi kopts, trusis var iedzīvoties parazītos,” uzskaita Baiba Ševcova.

“Dino Zoo” veikalos iespējams saņemt kompetenta speciālista konsultācijas par to kopšanu, barošanu, turēšanu, kā arī atbildes uz citiem jautājumiem, kas saistīti ar jūsu pūkaino mīluli. Aktuālais jaunums – salmu dārzeņi un klūgu bumbiņas, par kurām plašāk varēs izlasīt “Dino Zoo” avīzes marta numurā.

TAGS: , , , ,

0 Komentāri



You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment